Наред с индивидуалните различия на човешката психология има и типични различия, които Карл Г.Юинг обозначава като „интровертен“ и „екстравертен“. Тъй като всеки от нас клони малко повече към едната или другата страна, естествено сме склонни да разбираме всичко в духа на собствения ни тип. Много е трудно обаче човек да открие за себе си към коя категория се числи самия той.
Преценката относно собствената личност винаги е изключително замъглена. На всеки от ясно изразените типове е присъща една тенденция към компенсация на едностранчивостта на неговиа тип, която е биологически целесъобразна, тъй като се стреми да поддържа душата в равновесие. Чрез компенсацията възникват вторични характери или типове, които оформят една изключително трудна за разгадаване картина.
Въпреки различията основното схващане е общото мужду тях, а именно в единия случай движение на интереса към обекта, а в другия – движение на интереса навън от обекта, към субекта и към неговите психологически процеси (субектът е и си остава център на всички интереси).
Ако още не сте сигурни къде точно попадате в спектъра „интроверт-екстраверт“, можете да проверите тук. Отговорете на всеки въпрос с „вярно“ или „грешно“, като изберете отговора, който се отнася за вас с по-голяма сила.
- Предпочитам да разговарям с един човек, вместо да участвам в групови дейности.
- Често се изразявам по-добре писмено.
- Обичам да бъда сам.
- Изглежда, се вълнувам по-малко от себеподобните си от богатство, слава и обществено положение.
- Не обичам празните приказки, но ми е приятно да водя задълбочени разговори по теми, които ме вълнуват.
- Хората казват, че съм добър слушател.
- Не обичам да поемам много рискове.
- Харесвам поприща, които ми позволяват да се ровя в материята, без да бъда постоянно прекъсван.
- Обичам да празнувам рожденните си дни в тесен кръг с един-двама приятели или роднини.
- Хората ме описват като „мек“ или „благ характер“.
- Предпочитам да не показвам работата си на другите и да не я обсъждам, преди да е завършена.
- Не обичам конфликтите.
- Работя най-добре сам.
- Като цяло мисля, преди да говоря.
- Чувствам се изтощен, когато съм бил с много хора, даже да ми е било приятно.
- Често оставям телефонните повиквания да минат през гласовата ми поща.
- Ако трябва да избирам, предпочитам да не правя нищо през уикенда, отколкото да го запълня с твърде много занимания.
- Не обичам да правя много неща едновременно.
- Лесно се концентрирам.
- В учебно отношение предпочитам лекциите пред семинарите.
Колкото по-често сте отговаряли с „вярно“, толкова по-интровертен вероятно сте. Ако се окажете с приблизително равен брой отговори от двата вида, може да сте амбиверт – да, наистина има такава дума.
Но дори да сте отговорили на всички въпроси като интроверт или екстраверт, това не значи, че поведението ви е предсказуемо при всякакви обстоятелства. не можем да кажем, че всеки интроверт е книжен плъх, нито че всеки екстраверт е готов да нахлупи абажур на главата си на някое парти, също както би било глупаво да твърдим, че всяка жена по природа умее да постига консенсус или всеки мъж обича контактните спортове.
Както правдиво пише Юнг:
“ няма такова нещо като чист интроверт или чист екстраверт. Подобен човек би се намирал в приют за душевноболни.“
Това е отчасти защото за щастие всички сме сложни индивиди, но и защото съществуват толкова различни видове екстраверти и интроверти. Двата типа темперамент се смесват с други качества на характера, с други лични истории – и пораждат коренно различни типове хора.
Освен това мнозина интроверти са „свръхчувствителни“, което звучи поетично, но всъщност е клиничен термин в психологията. Ако сте от тях, то вие сте по-склонни от повечето хора да се чувствате приятно развълнувани от „Лунната соната“ на Бетовен, от майсторски изпипана фраза или хуманна постъпка. Сигурно ви призлява от насилието и грозното по-бързо, отколкото на другите, и вероятно имате силна съвест. В детските ви години са ви наричали „срамежлив“, а до ден днешен се притеснявате, когато ще ви оценяват – например когато държите реч или на първа среща. (Никой не знае точно колко интроверти са свръхчувствителни, но знаем, че 70% от чувствителните са интроверти, а другите 30% обикновенно заявяват, че се нуждаят от много време за спокойно разпускане.)
Вземете каквото се отнася до вас и използвайте останалото в отношенията си с другите.
Източник: „Тихите“ – Сюзън Кейн