Познаването на Управляващата система, която направлява цялото човешко поведение, е не по-малко наука от химията и физиката. Тя също има своите предсказуеми закони и модели на действие и противодействие.
Можете да си представите своята Управляваща система – петте компонента определящи как оценявате всичко в живота си – като своего рода периодична таблица, описваща елементите на човешкото поведение.
Уникалността ни се дължи на комбинацията и структурата – начина, по който използваме тези елементи.
Разбирането за Управляващата система на другите позволява мигновено да достигате до съкровената същност на всеки човек , независимо дали е брачният ви партньор, детето ви, шефът ви, или случаен познат. Не е ли това един от най-големите дарове, които бихте могли да получите: способността да познавате мотивацията на важните за вас хора, включително и своята собствена? Няма ли да бъде страхотно да надмогнете всички разпри и затруднения в отношенията си с някого и да разерете защо се държи така, а след това, без да го съдите, да възстановите връзката си с истинската му същност?
Когато общуваме с деца, обикновено се сещаме, че раздразнителността им например подсказва нужда от сън, а не кисел характер. В брака е особено важно да виждаме отвъд ежедневния стрес, за да се подкрепяме взаимно и да подхранваме връзката, която ни е събрала. Ако партньорът ви чувства напрежение в работата си и се опитва да изпусне парата, не е знак, че с брака ви е свършено, а че трябва да бъдете по-внимателнии и да да подкрепяте повече човека, когото обичате. По-същия начин не може да съдите и за характера на човека по един изолиран случай. Хората не са тъждествени на своето поведение.
Ключът към разбирането на хората е тяхната Управляваща система, която ни позволява да опознаем техния индивидуален, систематичен път на разсъждения. Всички имаме система от процедури, чрез която определяме смисъла на нещата и онова, което трябва да узнаем, в практически всяка житейска ситуация.
Помнете, че за различните хора са важни различни неща и всеки оценява случващото се според собствената си гледна точка и обуславяне.
Предлагам ви кратък обзор на петте елемента на преценката.
1. Първият елемент, влияещ на преценките ни, е менталното и емоционалното състояние. Случва се нечии думи да ни разплачат, а друг път същият коментар да ни разсмее. Каква е разликата? Може би в състоянието, в което се намирате. Един от основните ключове към блестящите преценки е да вземаме решения относно смисъла на нещата и постъпките си, когато се намираме в находчиво състояние на ума и емоциите, а не в режим на оцеляване.
2. Вторият градивен елемет на нашата Управляваща система са въпросите, които си задаваме. Те придават началния облик на преценките ни. Помнете, че каквото и да се случи, мозъкът го оценява с въпроса: Какво става? Какво означава тази ситуация – болка или удоволствие? Какво мога да направя сега, за да избегна, намаля или елиминирам болката и да постигна удоволствие?
3. Третият елемент, който влияе на преценките, е йерархията на ценностите. Всеки от нас цени определени емоции повече от други. Всички искаме да се чувстваме добре, т.е да изпитваме удоволствие, и да не се чувстваме зле, т.е да не изпитваме болка. Избраните ценности формират всяко решение в живота. Съществуват два типа ценности: емоционалните състояния на удоволствие, към които се стремим – ценности като любов, радост, състрадание и вълнение, и емоцоналните състояния на болка, от които се опитваме да избагаме – унижение, фрустрация, депресия, гняв и пр. Динамиката мужду тях определя посоката в живота.
4. Четвърият елемент на Управляващата система са представите. Силата на тези представи определят кога изпитваме болка и кога – удоволствие. Те са основен елемент от всяка наша преценка.
5. Петият елемент на Управляващата система е сумата от референтни преживявания, които извличате от огромната библиотека на мозъка си. Там се съхранява всяко ваше преживяване – било то реално или въображаемо. Референтните данни образуват суровия материал, от който конструираме представите си и направляваме решенията си. За да решим какво означава дадено нещо за нас – да преценим дали е добро, или лошо, трябва да го съпоставим с нещо друго.
Всеки ден ние с вас имаме възможност да приемем нови референтни данни, които да ни помогнат да укрепим представите си, да изясним ценностите си , да си зададем нови въпроси, да достигнем до състояния, които ни водят в желаната посока, и действително да променим съдбата си към по-добро.