Един от психологическите принципи, който си струва да бъде препрочетен двадесет и пет пъти. Четете го, докато не стане част от вас: за да мислите самоуверено, действайте самоуверено.
Големият психолог д-р Джордж У.Крейн казва в известната си книга „Приложна психология“:
Запомнете, движенията предшестват емоциите. Не може да контролирате последните пряко, а само чрез избора си на движения и действия. За да избегнете тези толкова често срещани трагедии (брачни проблеми, неразбирателства), се запознайте с доказаните от психологията истини. Извършвайте подходящите движения всеки ден и скоро ще започнете да усещате съответните им емоции! Просто вие и партньорът ви се срещайте, целувайте, правете си искрени комплименти всеки ден, не пропускайте и другите и другите дребни ласки – и няма да се тревожите за любовните си чувства. Не може дълго да действате с привързаност, без да изпитвате привързаност.“
Психолозите казват, че можем да променим нагласите си, като променим действията си.
Например, ако се опитате да се усмихнете , настроението ви става по-ведро. Чувствате се по-силни, ако се накарате да вървите изправено, а не изгърбено. И обратно – намръщете се и вижте дали няма да си намерите повод да ходите намръщен.
Лесно е да се докаже, че насочваните действия могат да променят емоциите. Хора, които се притесняват при запознанство, могат да заменят плахостта с увереност, като просто извършат едновременно три действия:
- Първо, подайте ръка на другия и стиснете неговата сърдечно.
- Второ, гледайте го право в очите.
- И, трето, кажете: „Много се радвам да се запознаем“.
Тези три прости действия автоматично на секундата ликвидират срамежливостта.
Така че, за да мислите уверено, действайте уверено. Действайте така, както бихте искали да се чувствате. Прочетете внимателно следващите указания. След това съзнателно ги прилагайте и изградете самоувереността си.
Сядайте винаги отпред. Да сте забелязали как на различни събирания, в класната стая и други подобни – задните места се пълнят първи? Повечето хора бързат да седнат на последните места, за да не изпъкват, е, че им липсва самоувереност.
Сядането отпред изгражда самоувереност. Практикувайте го. Отсега нататък си създайте правило да сядате колкото е възможно по-напред. Разбира се, отпред повече ще изпъквате, но запомнете – успехът винаги изпъква.
Упражнявайте се да гледате в очите. Начинът, по който човек си служи с очите, говори много за него. Когато някой избягва да ви гледа в очите, инстинктивно започвате да се питате: „Какво се опитва да прикрие? От какво се страхува? Не се ли опитва да ме измами? Дали не премълчава нещо?“
Избягването на погледа обикновено ни говори за две неща. Може да значи: „До теб се чувствам слаб. Чевствам се по-долу от теб. Страх ме е от теб“. А може и да значи: „Гузен съм. Направил съм или помислил нещо, което не искам да узнаеш. Страх ме е, че ако очите ми срещнат твоите, ще прочетеш в тях“.
Не казвате нищо добро за себе си, когато избягвате чуждия поглед. Казвате: „Страх ме е. Липсва ми увереност“. Победете този страх, като се накарате да гледате другия в очите.
Гледането на другия в очите му казва: „Аз съм честен и откровен. Вярвам в това, което ти казвам. Не се страхувам. Уверен съм“.
Накарайте очите си да работят за вас. Насочете ги право в очите на другия. Така не само ще повярвате в себе си, а и той ще повярва във вас.
Ходете с 25% по-бързо. Психолозите свързват прегърбената стойка и тътрещата се походка с неприязнено отношение към самия себе си, към работата или към околните. Но освен това психолозите твърдят, че можем да променим нагласата си, като променим стойката и скоростта си на движение. Наблюдавайте и ще видите, че физическото действие е резултат от умствено действие. Смачканите хора, аутсайдерите просто се тътрят и препъват. Тяхното самочувствие е нулево.
Обикновените хора имат средна походка. Крачката им е средна. Те изглеждат, сякаш казват: „не се гордея кой знае колко със себе си“.
Има и трета група. Хората от тази група излъчват много висока самоувереност. Те ходят по-бързо от средното. Дори леко потичват, докато вървят. Походката им говори на света: „Отивам на важно място да свърша нещо важно. Нещо повече, чака ме успех в следващите 15 минути“.
Ползвайте метода на ходенето с 25% по-бързо, за да си помогнете в изграждането на самоувереност. Изпънете рамене, вдигнете глава, движете се малко по-бързо и усещайте как самоувереността ви расте.
Просто опитайте и ще видите.
Упражнявайте се да се изказвате. Може би често сте виждали как интелигентни и проницателни хора се вцепеняват и не се включват в дискусии. Не че не искат да участват наред с другите. По-скоро им липсва самоувереност.
Мълчащият си мисли: „Мнението ми най-вероятно е излишно. Ако кажа нещо, сигурно ще изглеждам глупаво. Просто няма да казвам нищо. Освен това сигурно другите знаят повече от мен. Не искам да узнаят какъв невежа съм“.
Всеки път, когато пропусне да се изкаже, премълчаващият си се чувства все по-некомпетентен, по-непълноценен. Често сам плахо си обещава (но вътре в себе си знае, че няма да го спази) да говори „следващия път“.
Това е много важно: всеки път, когато пропусне да се изкаже, премълчаващият поема поредна доза отрова за самоувереността си. Той става по-неуверен.
И обратно – колкото повече се изказвате, толкова повече повдигате самочувствието си и ви става по-лесно да се изкажете следващия път. Изказвайте се. Това е градивен елемент за самоувереността.
Ползвайте този градивен елемент. Приемете като правило да се изказвате на всяко открито събрание, на което присъствате. Изказвайте се, кажете нещо по свое желание на събрание, форум или друго събитие. Не пропускайте. Коментирайте, отправяйте предложения, задавайте въпроси. И не бъдете последният изказал се. Разчупете вие леда, изкажете се пръв.
И никога не се плашете, че ще ви вземат за глупак. Няма. Ако някой не е съгласен с вас, друг ще е. Спрете да се питате: „Ще посмея ли да се обадя?“.
Вместо това гледайте да привлечете вниманието на водещия дискусията, за да успеете да се изкажете.
Усмихвайте се широко. Всеки е чувал, че с усмивка се стига далеч. Казвали са ни, че усмивката е чудесно лекарство срещу неувереност. Но мнозина не го вярват истински, защото никога не са се опитвали да се усмихват, когато изпитват страх.
Пробвайте следното:
Усмихнете се широко и в същото време се опитайте да се почувствате смачкан. Не можете. Широката усмивка ви дава самоувереност. Широката усмивка надвива страха, отхвърля тревогите и побеждава отчаянието.
Искрената усмивка лекува не само собственото ви лошо настроение. Тя стопява и чуждата враждебност, и то на мига. Другият не може да ви се сърди, ако го дарите с голяма, искрена усмивка.
Усмихвайте се широко и ще усетите как и животът ви се усмихва. Но се усмихвайте наистина широко. Половинчатата усмивка не дава гаранция. Усмихвайте се така, че да ви се видят зъбите. Огромната усмивка дава пълна гаранция.
Източник: „Магията на мащабното мислене“ – Дейвид Шуорц – подарък от Христо Стоянов